W grupie A zwyciężył mistrz międzynarodowy Nikolai Aliavdin (Myślibórz) 8 pkt, przed Andrzejem Maniochą (Śmiały Police) 7 pkt i Arkadiuszem Korbalem (KSz Gryf Szczecin/ZUT) 6,5 pkt.
W grupie B na pierwszym miejscu był Piotr Niedbał 7,5 pkt, na drugim Mateusz Mielnik, a na trzecim Łukasz Lanica obaj po 6 pkt (wszyscy KSz Gryf Szczecin).
Grupa „Gumisiów” była zdominowana przez 2 zawodników, którzy zgromadzili aż po 8 pkt – Macieja Maruszczaka (KSz Gryf Szczecin) oraz Kacpra Kwaśniaka (Pałac Młodzieży Szczecin). Miejsce trzecie zajął Jakub Iwanów (Pałac Młodzieży) 6,5 pkt.

Wiosna z Szachami 2009

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki turnieju Wiosna z Szachami

wyniki grupy A: www
wyniki grupy B: www
Gumisie: www
Klasyfikacja łączna:

Pierwszy turniej Wiosna z Szachami z cyklu 4 Pory Roku o Puchar Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zgromadził na starcie 59 uczestników, a szczególnie liczną grupę stanowiła młodzież. W porównaniu do lat ubiegłych, w tegorocznym cyklu wprowadzono grupę „pośrednią” pomiędzy ubiegłorocznymi grupami A i B. Byliśmy pełni obaw, czy nowy podział się sprawdzi, ale teraz po turnieju jesteśmy już spokojniejsi bo zmiana została dobrze przyjęta przez szachistów. Ponadto cykl został wsparty przez Gminę Miasto Szczecin, dzięki czemu można było zakupić więcej nagród i upominków dla dzieci i młodzieży. Zawody odbyły się we współpracy z KU AZS Politechnika Szczecińska w byłej stołówce akademickiej przy ul. Ku Słońcu 140.
Grupa A była bardzo silnie obsadzona, a dolny próg rankingowy na poziomie II kategorii szachowej gwarantował, że łatwych partii nie będzie. Faworytami do zwycięstwa byli mistrzowie międzynarodowi Słowak mieszkający w Szczecinie Franzen Jozef i Białorusin zamieszkujący w Myśliborzu Nikolai Aliavdin. Na korzyść tego drugiego przemawiał fakt, iż ma on stały kontakt z szachami, jest aktywnym szachistą, natomiast mm ze Słowacji przez długi okres czasu był nieaktywny. Tak więc to Nikolai zdominował zawody i wynik 8 pkt w 9 partiach poza gratulacjami nie wymaga komentarza. Miejsce drugie zajął Andrzej Maniocha 7 pkt, a trzecie Arkadiusz Korbal 6,5 pkt.
Wśród juniorów do lat 15 najwyżej sklasyfikowany został Krystian Jacek. Krystian jeszcze na dwie rundy przed końcem mając pół punkta starty dio lidera i tyle samo przewagi nad trzecim Arkadiuszem Korbalem zajmował 2 miejsce, jednak niezbyt udana końcówka turnieju 0 z 2 pkt wypchnęła go na piąte miejsce. Wśród juniorek najlepsza była jego siostra Roksana Jacek.

W grupie B praktycznie przez cały turniej prym wiódł Piotr Niedbał i wygrał zawody w pełni zasłużenie. Miejsce drugie przypadło Mateuszowi Mielnikowi, a trzecie, trochę niespodziewanie Łukaszowi Lanicy. Niespodziewanie, ze względu na posiadany niezbyt wysoki ranking, ale trzeba tu otwarcie napisać, że zarówno Piotr jak i Łukasz w ostatnim czasie są bardzo aktywni zarówno podczas zajęć klubowych, jak i pracy samodzielnej, więc można się spodziewać, że w kolejnych turniejach ich wyniki będą równie udane.

W turnieju dla najmłodszych – Gumisiów bezkonkurencyjni byli Maciej Maruszczak oraz Kacper Kwaśniak. Na miejscu trzecim uplasował się Jakub Iwanów. Można się spodziewać, że ta trójka będzie walczyć o najwyższe lokaty w klasyfikacji łącznej, nie mogą oni jednak czuć się zbyt pewni, bo za plecami mają kliku zawodników, którzy bardzo solidnie pracują i już podczas kolejnego turnieju mogą pokazać o znacznie więcej, niż obecnie.

Podczas turnieju wiele emocji wzbudziła bezpośrednia transmisja Internetowa z Łeby, gdzie nasza zawodniczka Joanna Maruszczak toczyła zacięty bój o srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorek do lat 12. Zainteresowanie było bardzo duże i wiele osób, gdy tylko kończyło swoje partie natychmiast udawało się do drugiego komputera, aby dopingować Joasię. Ostatecznie partia ta, zakończyła się remisem i przez nieco niższe wartościowanie Joasia wypadła ze strefy medalowej zajmując 4 miejsce. To kolejny wielki sukces dla klubu i życiowy wynik dla Joasi. Serdecznie gratulujemy i życzymy w przyszłości równie udanych startów!