Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2405 z /includes/menu.inc).

Zima z Szachami z cyklu 4 Pory Roku 2013'

Zwycięzca Nikolai Aliavdin23 lutego 2013 roku turniejem Zima z Szachami zainaugurowano cykl 4 Pory Roku '2013 o Puchar Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny Dom w Szczecinie. Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorami cyklu jest KSz Gryf Szczecin i Dom Kultury SM Wspólny Dom. Tegoroczny cykl przeszedł kilka zmian, a do najważniejszych należało połączenie grupy A i B oraz zmiana tempa gry na 10' + 5" na ruch, co eliminuje grę na czas.

Do rozgrywek przystąpiło 106 zawodników i zawodniczek co oznacza, że była to najwyższa frekwencja w całej historii tych rozgrywek. Cieszy nie tylko ilość, ale też zasięg imprezy i przede wszystkim silna obsada zawodów. Pierwsza piątka na liście startowej legitymowała się rankingami FIDE powyżej 2300, a zawodnicy z rankingiem poniżej 2100 byli rozstawieni dopiero w drugiej dziesiątce.

Podniesienie rangi zawodów nie byłoby możliwe, bez wsparcia miejscowego przedsiębiorcy Pana Lesława Siemaszko, który był fundatorem nagród finansowych. Ponadto turniej wspierany był też przez hipermarket Real mieszczący się przy ul. Ku Słońcu, który ufundował drobne nagrody rzeczowe dla dzieci występujących w grupie B. Fundatorami pozostałych nagród były osoby prywatne i organizatorzy.

W turnieju OPEN rywalizowało 62 zawodników, a wśród nich zwyciężył Białorusin IM Nikolai Aliavdin (Hetmana Myślibórz). Jego dorobek to 8,5 punkta. Miejsce drugie zajął Paweł Weichhold (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska), a trzecie Kacper Karwowski (GKSz Solny Grzybowo). Obaj na swoim koncie mieli po 7 punktów. Ponadto w tej grupie nagrody finansowe otrzymali: 4. FM Robert Kula (KSz Pod Wieżą Szczecin) 7 pkt.; 5. Arkadiusz Korbal (KSz Gryf Szczecin) 6,5 pkt.; 6. Jerzy Kot (KS Polonia Wrocław) 6 pkt; najlepszy senior ur 1948+ IM Jozef Franzen (Słowacja) 5 pkt.; junior Roksana Jacek (KSz Gryf Szczecin) 5 pkt.; junior do lat 15 Jakub  Andrzejewski (UKSz Skoczek Choszczno) 4,5 pkt.; juniorka do lat 15 Maria Krzywnicka (KSz Gryf Szczecin) 4 pkt.; najlepszy zawodnik do I kategorii Rafał Dogoda (UKS Biały Pion Gryfino) 6 pkt.; najlepszy zawodnik do II kategorii Gniazdowski Marian (KSz Gryf Szczecin) 5,5 pkt.; najlepszy zawodnik do III kategorii Roman Puzio (Goleniów) 5,5 pkt.

W grupie B dla dzieci do lat 12 uczestniczyło 44 zawodników. Zwycięzcą został Adam Stolarski (KSz Gryf Szczecin) 8,5 pkt. Druga lokata przypadła Michałowi Luchowskiemu (Hetman Myślibórz) 7 pkt., a trzecia była Daria Dworzyńska (MKS Pałac Młodzieży Szczecin) 6,5 pkt. Najlepsi do lat 8 byli Mateusz Popowski (Stilon Gorzów Wlkp.) 6,5 pkt oraz Nikola Jacek (KSz Gryf Szczecin) 4 pkt.